مقاله ای در مورد سیستم هوشمند پارکینگ

امروزه با افزایش جمعیت و تعداد خودروها در شهرهای بزرگ، یافتن مکان مناسب برای پارک خودروها به مشکلی فراگیر و بغرنج بدل شده و خودروها برای یافتن فضای پارک با یکدیگر یه رقابت می پردازند. از این رو مدیریت فضای پارکینگ و استفاده حداکثری و بهینه از فضای موجود پارکینگ ها اهمیت ویژه ای یافته و به یکی از مشکلات اساسی در سازمان ها، شرکت ها، مراکز تجاری، پارکینگ های عمومی و ساختمان های مسکونی بدل شده است.

چگونگی استفاده بهینه از منابع محدود به منظور پاسخگویی بهتر به درخواست استفاده از پارکینگ خودرو این روزها به مشکلی بزرگ تبدیل شده است. برای جمع آوری اطلاعات و بهینه سازی مدیریت پارکینگ و همچنین ارائه دسترسی سریع تر، راحت تر، ایمن تر و اثر بخش تر و نیز جلوگیری از هدر رفتن انرژی و حفاظت از محیط زیست سیستم هوشمند پارکینگ با هدایت خودکار وسایل نقلیه به پارکینگ، با کاهش هزینه های مدیریت و حل مشکل پیدا کردن فضای خالی، شرایط استاندارد و مطلوب را به تصویر می کشد.

در حال حاظر محل پارک خودروها دارای مشکلات ذیل می باشد:

  • مدیران پارکینگ ها تعداد پارکینگ های خالی را نمی دانند و کنترل آنها صرفا با اتکا بر اطلاعات کارکنان پارکینگ بوده و یا پیدا کردن پارکینگ خالی را به مالک خودرو واگذار می کنند.
  • مالک خودرو نمی تواند بلافاصله پس از ورود به پارکینگ فضای خالی را پیدا کند. و معمولا پیداکردن آن با زحمت و جستجوی زیادصورت می گیرد که این جستجو باعث ترافیک داخلی می گرد .
  • تعداد زیادی از کارکنان پارکینگ تمام وقت می بایست در پارکینگ به هدایت خودروها به صورت دستی بپردازند که این امر علاوه بر بهینه نبودن سبب افزایش هزینه های مدیریت پارکینگ می گردد .
  • مدیریت پارکینگ حجم ترافیک هر قسمت از پارکینگ را در زمان های مختلف جهت مدیریت بهینه و اختصاص فضای بیشتر دقیقا نمی داند .

اساس کار سیستم هوشمند پارکینگ

اطلاعات به صورت آنی و لحظه ای از تمام فضاهای پارکینگ ها جمع آوری می گردد. این اطلاعات از طریق کنترلرهای هر زون به پردازشگر اصلی اطلاعات ارسال می گردد. پردازشگر اصلی بعد از پردازش داده ها، اطلاعات هر فضا را به نمایشگر مختص آن فضا ارسال می کند تا بدین وسیله هدایت خودرو ازطریق اطلاع از محل و تعداد فضای در دسترس صورت گیرد. همچنین این اطلاعات به رایانه اصلی انتقال می یابد و در حافظه سرور اصلی ذخیره می گردد. حسب نیاز مدیر پارکینگ اطلاعات آماری پارکینگ را بصورت لحظه ای، ماهانه و یا سالانه می تواند مشاهده و استفاده نماید.

دیدگاه ها