کاربرد قابلیت AWB در دوربین مداربسته

استفاده از دوربین مدار بسته در مکان‌های مختلف تبدیل به‌ ضرورت برای کاربران شده است این ضرورت اهمیت بالای دوربین‌های مداربسته را نشان می‌دهد و استفاده از آن برای کاربران بر اساس کیفیت تصویر و نوع دوربین و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوربین برای ضبط تصویر با کیفیت باید رنگ های موجود در محیط را تنظیم کند تا تصویر با رزولوشن بالاتر موردپسند کاربران را ارائه دهد. اکثراً تصاویر ضبط‌ شده که این مشکل را داشتند به رنگ‌های مختلف مانند آبی و… تبدیل می‌شدند این مشکل تا مدتی راه‌حل مناسبی نداشت تا زمانی که فناوری AWB در دوربین ها تعبیه شد.

AWB مخفف عبارت AUTOMATIC WHITE BALANCE می باشد که تکنیکی برای تصحیح و بهبود رنگ سوژه (SCENE) است. هدف از ایجاد این تکنولوژی ارائه تصاویر و ویدئوهای طبیعی تر می باشد. در این ویژگی رنگ سفید به صورت اتوماتیک بالانس می شود، به این معنا که دوربین مدار بسته قادر است از تولید رنگ های غیر صحیح و غیر واقعی جلوگیری کرده تا تصویر مصنوعی ارائه ندهد.

ولی این فناوری علاوه بر اینکه خصوصیات ایده ال و مناسبی دارد دارای یک ایراد بسیار بزرگ می‌باشد آن‌هم تک‌رنگ بودن تصویر می‌باشد زمانی که تصویر فقط شامل یک رنگ باشد دوربین نمی‌تواند به تجزیه‌وتحلیل رنگ‌ها بپردازد درنهایت تصویر مشاهده‌شده دارای رنگ اشتباه یا غیرواقعی می‌باشد. دوربین های مدار بسته امنیتی پیشرفته که دارای ویژگی AWB هستند، به واسطه این ویژگی رنگ کل سوژه را نگاه می کند و بهترین بالانس رنگ سفید که شایسته و مناسب باشد را محاسبه می کند. مدل های پیشرفته ای از دوربین های مدار بسته نیز وجود دارند که دارای ویژگی ردگیری اتوماتیک بالانس رنگ سفید تحت عنوان (ATW (Auto-tracking White Balance می باشند.

دیدگاه ها