آشنایی با تراشه تصویر EFFIO CCD دوربین مداربسته

حسگر تصویر بخشی از اجزای تشکیل دهنده یک دوربین مدار بسته است وظیفه این جزء رساندن نور به لنز دوربین از طریق تبدیل آن به سیگنال های الکتریکی است. در ساختار دوربین های مدار بسته از دو نوع سنسور تصویر CMOS و CCD استفاده می گردد.

سنسور EFFIO که مخفف عبارت (Enhanced Features and Fine Image Processor) است دارای ویژگی های خاصی است که آن را از هم ردیفان خود متمایز می سازد. از جمله این ویژگی ها این است که از لحاظ فرکانس خروجی، سنسور EFFIO فرکانس خروجی به مراتب بالاتری دارد. همچنین رزولوشنی که این چیپ تصویر ارائه می کند بسیار پیشرفته تر بوده و فارغ از تکنولوژی مگاپیکسلی در دوربین های تحت شبکه است. با توجه به نحوه پردازش تصاویر در این تکنولوژی، امکان دستیابی به تصاویر با وضوح بالاتر میسر می باشد.

در دوربین هایی که مجهز به سنسور EFFIO هستند سیستم پیشرفته تصحیح و ارتقا رنگ ها در تصاویر وجود دارد که رنگ هایی زنده و واقعی را به نمایش می گذارند. در مورد وجود نویز در تصاویر نیز از هر دو تکنولوژی 2D-DNR و 3D-DNR برای کاهش نویز تصاویر استفاده می کند. چیپ های تصویر EFFIO از دسته سنسورهای CCD هستند که توسط شرکت سونی تولید می شوند این سنسورها دارای قابلیت های ویژه ای بوده، نسبت به نور حساسیت بالایی داشته و کیفیت رنگ ها در تصاویر حاصل از آنها نیز مناسب است.

لازم به ذکر است که با استفاده از این تکنولوژی امکان دستیابی به کیفیت بالای تصویر در حالت زوم الکترونیکی (E-ZOOM) نیز امکان پذیر است. زیرا در حالتی که لنز دوربین را بر روی نقطه خاصی متمرکز می کنید از کیفیت تصویر کاسته می شود اما با وجود این سنسور این مشکل تا حد زیادی برطرف گردیده است. به نحوی که برای مثال در دوربینی با قابلیت زوم بالا بدون افت کیفیت تصویر این کار انجام می شود.

دیدگاه ها