معرفی لنزهای متغیر یا وری فوکال دوربین مداربسته

لنز با فاصله کانونی متغیر: این نوع لنز به لنز وری فوکال یا لنز متغیر معروف است که دارای طیف محدودی از تنظیم دستی فاصله کانونی است و می توان فاصله کانونی را تغییر داد. این نوع مانند یک لنز زوم نیست زیرا کاملا دارای فاصله کانونی کوتاه است. از آنها معمولا در موقعیت های داخلی که در آن تنظیم دقیق تر صحنه در دید مورد نیاز است که ممکن است بین دو لنز استاندارد قرار گیرد استفاده می شوند.

آنها همچنین جایی مفید واقع می شوند که هزینه های اضافی یک لنز کوچک ممکن است برای تمام دوربین مدار بسته در یک سیستم مشخص شود. این امر موجب صرفه جویی زیاد در زمان نصب دوربین مدار بسته و راه اندازی آن و هزینه بازگشت بررسی ها در تغییر لنز می سود البته اگر دیدها کاملا درست نباشد. برای شرکت های دخیل در بسیاری از تاسیسات داخلی کوچک تا متوسط مانند مغازه های خرده فروشی و دفاتر این امر می تواند حفظ سهام را انجام دهد. این نوع لنز دوربین مدار بسته باعث استاندارد سازی سیستم ها و کاهش هزینه می شود.

لنز زوم دستی: لنز زومی دستی است که در آن فاصله کانونی می تواند به صورت دستی در یک طیف متنوع باشد. معمولا این کار با استفاده از یک حلقه کنگره دار در بدنه لنز انجام می شود. این امر دارای مفهوم “بزرگنمایی” و در نتیجه استنتاج یک لنز با فاصله کانونی طولانی تر از طبیعی است. (بیشتر از ۲۵mm.) نسبت بزرگنمائی همانند مثال ۶: ۱ بیان می شود، به این معنی که طولانی ترین فاصله کانونی شش برابر کوتاه ترین فاصله است.

روش معمول برای توصیف یک لنز زوم با اندازه فرمت، نسبت زوم و طول کوتاه ترین و طولانی ترین فاصله کانونی است. به عنوان مثال، ۲/۳ “، ۶: ۱، ۱۲.۵mm تا ۷۵mm. مجدداً، اهمیت زیادی باید به ایجاد فرمت دوربین مدار بسته و لنز اختصاص داده شود. لنز فقط با طول کانونی ۳/۲ در دوربین تعریف می شود اما محدوده معادل ۸mm تا ۴۸mm در دوربین ۲/۱ است.

لنز زوم موتوریزه شده: لنزهای موتوریزه به طور گسترده ای در سیستم های دوربین مدار بسته استفاده نمی شوند زیرا زاویه شیب دوربین دوربین مدار بسته اغلب نیاز به تغییر همانطور که لنز در داخل و خارج بزرگنمایی می شود.

شایع ترین نیاز به لنز زوم جایی است که در آن با یک واحد پان شیب استفاده می شود. حلقه زوم لنز توسط موتورهای DC کوچک هدایت می شود و از یک کنترل کننده از راه دور اداره می شود.

با کوچک شدن دوربین مدار بسته ها و لنزهایی با فاصله کانونی طولانی تر، روش نصب دوربین مدار بسته و لنز آن دشوار شده است . در بسیاری از موارد که در آن لنز بطور قابل توجهی بزرگتر از دوربین مدار بسته است و ممکن است نصب لنز به دوربین مدار بسته های پشتیبانی شده احتیاج باشد. در موارد دیگر، ممکن است ارائه پشتیبانی سخت برای هر دو دوربین مدار بسته و لنز نیاز باشد. همیشه رابطه بین اندازه وزن دوربین مدار بسته و لنز را هنگام انتخاب یک بدنه یا نصب بررسی کنید. اکثر تولید کنندگان بدنه ها می توانند پشتیبانی لنز را به عنوان لوازم جانبی ارائه کنند.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *